חד אופן

חד אופן הוא אחד הכלים שהכי עושים אסוציאציה לקרקס. להבדיל מאופניים, בחד אופן אין שרשרת המחברת את הפדלים לגלגל, הפדלים מחוברים ישירות לגלגל. אם באופניים רגילות אפשר ליפול רק לשני כיוונים (ימין או שמאל), בחד אופן אפשר ליפול לאינסוף כיוונים (360 מעלות). 

בשביל להישאר יציב על חד אופן אנחנו חייבים כל הזמן להיות בתנועה. לדוגמא בשביל להישאר במקום אנחנו צריכים לבצע תרגיל שנקרא "איידלינג" שזה בעצם לנסוע חצי סיבוב קדימה ואחורה ברצף ללא הפסקה

לוגו חד אופן

חד אופן בקרקס

החד אופן הומצא במאה ה-19 ומאז הספיק לעבור הרבה שיכלולים ונהייה פופולרי בכל העולם. כיום יש ממש תחרויות ספורטיביות בכל מיני סגנונות רכיבה. הספורט מפותח כמעט כמו רכיבה על אופניים רגילות. 

בתחום הקרקס אנחנו יכולים לראות את החד אופן משתלב עם עוד מיומנויות כמו ג'אגלינג ואקרובטיקה. שילובים כאלה מגבירים את רמת הקושי של התרגילים בגלל שהם מקשים על שיווי המשקל, הקורדינציה והכח. 

הקהל אוהב במיוחד את החד אופן. בגלל שלכולם יצא לפחות פעם אחת בחיים לרכב על אופניים, אנחנו יכולים להעריך את רמת הקושי של רכיבה על גלגל אחד בלבד. האמת שבשביל בן אדם ממוצע, ללמוד לנסוע בקו ישר לפנים, לא צריך יותר מיומיים-ארבעה ימים של אימון. בשביל לנסוע אחורה כבר צריך יותר אימון וזה יכול לקחת אפילו 2-3 חודשים.

אנחנו למדנו לרכב על חד אופן בבית הספר לקרקס "קרמפה" במדריד, בו למדנו במשך שנתיים. בבית הספר לקרקס יש קורס חובה של מקצועות האיזון בקרקס. יש מבחן בכל מכשירי האיזון הבסיסים: רולה-בולה, כבל מתוח, כדור גדול וחד אופן. אם לא עוברים את המבחן, אי אפשר להמשיך לשנה ב'

מופע קרקס בקוריאה

מבחן רמה בסיסית בחד אופן

המבחן כלל רוטינה שאותה יש לבצע בלי אף נפילה: עלה על החד אופן וסע במקום – סע לפנים – עצור וסע במקום – סע לאחור – עצור וסע במקום – סע בזיגזג לימין – סע בזיגזג לשמאל – סע במעגל עם כיוון השעון – סע במעגל נגד כיוון השעון – עצור וקפוץ במקום – סוף.

לקח לנו חצי שנה של אימון כדי לעבור את המבחן. בשלב הזה אחרי כל כך הרבה אימונים וכאבים בישבן כבר ממש שנאנו את החד אופן ושמחנו מאוד להחזיר אותו למחסן ולא לגעת בו יותר בחיים. אבל אז המורה לאיזונים, וסילי, אמר "גל קח את מוריה על הכתפיים ותנסה עכשיו לעלות על החד אופן כשהיא יושבת לך על הכתפיים" קצת פחדנו אבל עם וסילי לא מתווכחים. להפתעתנו זה הצליח מיד! לפני רגע עברנו את המבחן הבסיסי וכבר אנחנו מסוגלים לעשות תרגילים הרבה יותר מרשימים.

ככה נפלנו בשבי לקסמיו של החד אופן. בשנה ב' של בית הספר לקרקס בחרנו להתמחות באקרובטיקה זוגית על חד אופן. במילים פשוטות זה אומר שעושים פעלולים אחד על השניה בזמן נסיעה על חד אופן. עד היום אנחנו היחידים בארץ שעושים את הפעלולים האלו.. 

צפו בסרטון להתרשמות Arrow-7-70

קרקס על חד אופן

בישראל ישנה קהילה קטנה אך גדלה של רוכבי חד אופן. בכל שנה מתקיים בחודש מרץ כנס ארצי של רכיבה על חד אופן ואפילו מגיעים מורים מחו"ל להעביר סדנאות. הכנס מתקיים בקיבוץ שובל.

אנחנו ממליצים לקנות חדי אופן מרפאל ויטיס 052-321-8207

 

paper airplane divider
גלילה למעלה