מילון הקרקס השלם

עולם הקרקס שואב השראה מכל אומנויות הבמה, ספורט תחרותי, אומנויות לחימה ועוד. לקרקס כיום אין ממש גבולות ולכן קשה מאוד להחליט אילו מונחים צריכים להיכלל במילון הקרקס ואילו לא שייכים. לפי דעתנו הכל יכול להיות קרקס ובכל זאת היינו חייבים לצמצם למונחים הכי נפוצים ורלוונטים. זאת רק דעתנו האישית, אז בבקשה לא להיפגע.

א | ב | ג | ד | ה | ו | ז | ח | ט | י | כ | ל | מ | נ | ס | ע | פ | צ | ק | ר | ש | ת

א'

אדג'יו

קטע אקרובלאנס בין גבר לאישה המבוצע בסגנון איטי ורומנטי בדרך כלל.

אוהל (ביג טופ, שפיטו)

אוהל הקנבס נכנס לשימוש לראשונה במופעי קרקס בארצות הברית בשנת 1825. הקרקס הקלאסי היה נודד ממקום למקום ומגיע כל פעם לעיר חדשה. בשביל זה הם היו צריכים מבנה שקל לפרק ולהרכיב מחדש. אוהל הקרקס נהפך לסמל ואפשר לזהות מרחוק את המבנה עם הצבעים הבולטים.

אווירי

תחום בקרקס שכולל בתוכו מס' אלמנטים התלויים מהתקרה כגון טרפז, חבל, טישו, רצועות ועוד. האמנים מבצעים עליהם תרגילים אקרובטים שונים ונראים כאילו הם תלויים באוויר.

אופניים אקרובטיות - רכיבת אופניים אומנותית

אופניים שדומות לאופני כביש עם מהלך אחד ומרחק קצר בין הגלגלים. מבנה זה של האופניים ועוד מספר מאפיינים טכניים מאפשרים לבצע פעלולים מרהיבים בזמן רכיבה. רכיבה אומנותית על אופניים, הפכה לתחום תחרותי באופן לא רשמי בשנת 1888. מקצים בתחרות כוללים רכיבה ביחיד, זוגות, רביעיות ושישיות. כיום ניתן למצוא קטעי רכיבה אומנותית במופעי קרקס.

אור

מופעי אור התפתחו כאלטרנטיבה נקייה ומסודרת יותר למופעי האש. שימוש באורות לד על כלי ג'אגלינג שונים יוצרים אפקטים אומנותיים מרתקים, ללא עשן, ריח וסיכון מיותר. כיום ניתן לתכנת את כל כלי הג'אגלינג אור שיחליפו צבעים ואפילו יציגו הולוגרמות. אמנם התחום מתפתח יותר ויותר עם התפתחות הטכנולוגיה אך קלאב האורות הראשון יוצר כבר בשנת 1900.

אייסוליישן

סוג של מניפולציית חפצים המשתמשת בעקרונות של זריזות ידיים ופנטומימה (פיקס פויינט) כדי ליצור אשלייה שחפץ נשאר במקום במזמן שהאומן שמחזיק אותו זז מסביבו. ראה גם קונטקט, פלואו.

איקריאן גיימס (Icarian games)

תחום באקרובלאנס בו הבסיס שוכב על הגב ומקפיץ את הפלאייר בעזרת הרגליים תוך תרגילים אקרובטיים שונים כגון סלטות וברגים. ראה גם ריסליי.

אניטפוד

דיסיפלינה מיוחדת בתוך תחום הג'אגלינג. באנטיפוד התרגילים מבוצעים בשכיבה על הגב ובעזרת כפות הרגליים והידיים. בגלל שהשרירים ברגליים הרבה יותר חזקים מהידיים ניתן לעשות ג'אגלינג עם חפצים גדולים וכבדים יותר. מיטת אנטיפוד נקראת גם טרינקה. ישנה סברה שהאומנות החלה להתפתח בסין לפני 2500 שנה, בשושלת האן. ראה גם ריסליי.

אקילבריסט

אמן המתמחה בעמידות ידיים ואיזונים שונים כמו עמידת ראש ללא ידיים.

אקרובטיקה

שם כולל לכל התחומים והתרגילים העוסקים בלולינות של הגוף בקרקע ובאוויר. ביניהם: אקרובלאנס, טרמפולינה, אווירי ועוד. אקרובטיקה היא אחת מאבני היסוד של אומן קרקס יחד עם המחול והתיאטרון הפיזי.  

אקרובלאנס

זוג או קבוצה עושים תרגילים אקרובטיים אחד על השני בעזרת איזון וכוח. אקרובלאנס הוא ענף תחרותי בעולם הכולל מקצים רבים ומגוונים. בעולם הקרקס ישנם תתי תחומים לאקרובלאנס כמו איקארייןבנקין ועוד.

אקרויוגה

שילוב של יוגה ותרגילים אקרובטים בזוג או בקבוצה. אקרויוגה שואב הרבה השראה מעולם האקרובלאנס ולכן הרבה מהתרגול זהה או דומה. אקרויוגה מתורגל יותר כתחביב לקהל רחב לעומות האקרובלאנס שהוא יותר הישגי והופעתי.

אש

מאז ומתמיד אש היא דבר שמרתק לצפות בה. בעולם הקרקס התפתח עולם שלם של מופעי אש. כלי ג'אגלינג יעודיים עם אש בקצה המוסיפים לאלמנט הסכנה. בדרך כלל בקצה הכלי יש כמה שכבות של בד קוולר שאותו טובלים בשמן פרפין לפני המופע. כמעט לכל כלי הג'אגלינג ניתן להוסיף אלמנט של אש. ראה גם יריקת אש.

ב'

באונסרים

כדורים קופצניים המשמשים לג'אגלינג. במקום לזרוק אותם באוויר ולתפוס בנפילה, מקפיצים אותם על הרצפה או על משטחים מיוחדים ותופסים בחזרתם למעלה. עשויים בדרך כלל מסיליקון או גומי דחוס.

בוגנג

בוגנג הוא התפתחות הסטאף ממקל לצורת האות S. משמש הרבה בתחום הפלואו בג'אגלינג. בעזרת הבוגנג ניתן ליצור אייסוליישן ואשליות אופטיות מהפנטות.

בועות סבון

תחום בועות הסבון התפתח מאוד בשנים האחרונות ונהיה אומנות בפני עצמה. אמני בועות סבון יוצרים צורת שונות בעזרת שימוש בעשן, אורות וטכניקות מיוחדות. אמני הבועות בדרך כלל מכינים את התמיסות בעצמם ולכל אחד יש את המתכון הסודי ליצירת תרכובות עמידות. בועות סבון מושפעות מאוד מתנאי הסביבה כמו רוח, לחות וטמפרטורה.

בלונים

קיפול בלונים אולי לא נחשב ממש בתור דיסיפלינה קרקסית אך בשנים האחרונות התחום הזה התפתח לרמת אומנות ומשולב במופעי קרקס שונים בעיקר בצורה ליצנית.

בליעת חרבות

אומנות שהתחילה במאה ה-1 ביוון העתיקה, הייתה פופולרית ביותר במאה ה-19 ודעכה באמצע המאה ה-20. בבליעת החרב מטה האמן את ראשו אחורה כדי ליישר את חלל הפה עם המשך הוושט. לאחר מכן מרפה את שרירי הבליעה ומחדיר את החרב עד לקיבה. החרב עוברת ליד איברים חיוניים כמו הלב והריאות, פעולה זו מסוכנת מאוד ויכולה לגרום לפציעות ואפילו למוות. משנת 1880 נרשמו 29 מקרי מוות מבליעת חרבות. 

בסקנדינביה הוצאה בליעת חרבות מחוץ לחוק בשנת 1893. שיא העולם הוא בליעת חרב באורך 62 ס"מ! השיא נקבע ב-2013 ע"י אמן אוסטרלי שנקרא "ספייס קאובוי" (צ'ייני הולטגרן).

במבוק

אלמנט אווירי הדומה מאוד לעמוד סיני, אך קשור רק מצידו העליון, אינו מעוגן לרצפה. זה בעצם עמוד תלוי. מאפשר לבצע אלמנטים של עמוד סיני וריקוד על עמוד בשילוב עם תנועה מרחבית גדולה יותר.

בנקין

תחום באקרובטיקה. שני בסיסים יוצרים בעזרת ידייהן השלובות מעיין פלטפורמה קטנה, עליה עומד הפלאייר. בתזמון ביניהם, מניפים הבסיסים את הפלאייר באוויר. הפלאייר עושה תרגילים אקרובטיים כגון סלטות וברגים ונוחת חזרה על הפלטפורמה הקטנה, כשהבסיסים בולמים את הנחיתה. לקפיצות גבוהות במיוחד מצטרף בסיס נוסף שתומך בפלטפורמה מלמטה ועוזר לשני הבסיסים לדחוף את הפלאייר חזק יותר למעלה.

בסיס

כינוי לאקרובט (בן או בת) שתפקידו להניף ולתפוס את הפלאייר באקרובטיקת קרקע.cאקרובטיקה אווירית הוא נקרא קאצ'ר.

בסקולה (נדנדה)

בסקולה או teeterboard היא נדנדה המשמשת להקפצת אקרובטים באוויר. הנדנדה מורכבת מלוח עץ אלון באורך 3 מטרים, שאמצעו מחובר על תושבת ציר מפלדה. בבסקולה קוריאנית שני אומנים קופצים על הבסקולה בצורה אנכית ונוחתים חזרה על הבסקולה עצמה. כשמבצעים סלטות מרובות ותרגילים מסובכים יותר, נוחתים החוצה מהבסקולה אל מזרן נחיתה ייעודי. סגנון נוסף הוא בסקולה הונגרית. הבסקולה ההונגרית מוצבת על תושבת ציר גבוהה יותר, ומשמשת להקפצה החוצה בלבד. סגנון זה משלב הרבה פעמים נחיתה על מגדל אנושי, על קביים או כיסא גבוה.

בר רוסי (קורה רוסית)

דיסיפלינה באקרובטיקה המזכירה טרמפולינה על קורת שיווי משקל צרה. שני בסיסים מחזיקים על כתפם בר ארוך, אחד מכל צד, פונים האחד לשני. בדרך כלל הבר עשוי מפיברגלאס, באורך 4-4.5 מ', צר כקורת איזון אולימפית. המאפיינים האלה מאפשרים לו גמישות לצד חוזק. הפלאייר עומד על הבר, הבסיסים באופן מסונכרן מקפיצים אותו באוויר. באוויר הפלאייר עושה סלטות וברגים, בנחיתה תפקיד הבסיסים הוא לתפוס את הפלאייר בעזרת הבר ולבלום את חזרתו. 

ג'

ג'אגלינג

אחד מתחומי העל בקרקס, המושתת על מניפולציה של חפצים שונים באוויר ותפיסתם, במגוון אינסופי של תבניות. בין כלי הג'אגלינג הנפוצים- כדורים, קלאבים, טבעות…

ג'ירף

חד אופן גבוה. בשונה מהחד אופן הרגיל, הפדאלים של הג'ירף מחוברים בשרשרת ולא ישירות לגלגל, בצורה כזאת אפשר להגביה את המושב. גובה ג'ירף ממוצע משתנה מ-1-3 מ'. שיא העולם הוא גי'רף בגובה 35 מ', הרוכב היה מאובטח למנוף מעליו.

גלגל גרמני

אלמנט שהומצא בגרמניה בשנת 1925 ע"י Otto Feick. הגלגל מזכיר גלגל ריצה לאוגרים- הוא מורכב משני חישוקי מתכת בקוטר אדם, המחוברים ביניהם בשישה מוטות קצרים המשמשים לעמידה ואחיזה. הגלגל הגרמני היה מאוד פופולרי בתקופה הזו שבין מלחמות העולם. הוא נלמד בשיעורי ספורט והשתמשו בו לאימון טייסים. היום הגלגל הגרמני הוא תחום תחרותי באקרובטיקה.

גלגל המוות

מתקן גדול המסתובב על ציר, בקצה אחד יש מסגרת ברזל עגולה, בקצה השני יש מסגרת נוספת או רק משקולת לאיזון. הלוליינים מבצעים תרגילים אקרובטיים ותרגילי איזון בזמן סיבוב המתקן, בתוך מסגרת הברזל וגם מצידה החיצוני. בסיבובו מגיע המתקן לגובה 10-20 מ'. הלוליינים אינם מאובטחים בשום צורה ואין אפשרות למתוח רשת ביטחון מתחת (כמו בטרפז מעופף). המתקן נוצר בארה"ב בשנות ה-30. מקדם הסיכון הגבוה, והחיים שגבה המתקן, נתנו לו את שמו.

גלובוס

כדור גדול, בדרך כלל עשוי מפיברגלאס, המשמש להליכה. עושים עליו גם תרגילי איזון ותרגילים אקרובטים, בדרך כלל בשילוב עם ג'אגלינג.

ד'

דיאבולו

כלי ג'אגלינג שמקורו לפני 2000 שנה ביו-יו הסיני. צורתו שתי קעריות הפונות הרחק זו מזו, מחוברות ביניהן בציר. על הדיאבולו שולטים בעזרת חוט עם מקלות אחיזה לידיים. השם דיאבולו ניתן לו בימי הביניים, המניפולציה והשליטה בחפץ, יחד עם האמונות התפלות באותו זמן זיכו אותו בכינוי "שטן". באזור שנת 1900 נחשב הדיאבולו לספורט למעמדות הגבוהים, בדומה לגולף וטניס.

דיסיפלינה

מיומנות או תחום התמחות בקרקס. למשל ג'אגלינג, אווירי, אקיליבר (עמידות ידיים). כל דיסיפלינה ניתן לחלק לתתי מיונים והתמחויות.

ה'

הולה הופ

חישוק מעץ, אלומיניום או פלסטיק שמסובבים בעזרת חלקים שונים בגוף. התרגיל הכי בסיסי ומוכר הוא סיבוב החישוק על המותניים. ישנם תיעודים של חישוקים כאלה מימי מצרים העתיקה 1000 שנה לפנה"ס, אז היו עשויים משריגי גפנים. המילה "הולה" התחברה לתיאור החישוקים בעקבות ריקוד ההולה ההוואי, שתנועות האגן המעגליות שבו דומות לתנועות השליטה בחישוק. האינדיאנים היו משתמשים בחישוקים קטנים יחסית בריקודיהם, בתנועות מהירות בחלקי גוף שונים. במסורת האינדיאנית היו משלבים בריקודים גם סיפורים שונים והחישוקים שימשו לתיאור חיות שונות (פרפר, נחש, נשר…). משנת 2007 חוגגים את יום החישוק העולמי ב-3 באוקטובר.

הופ דייבינג (קפיצה דרך חישוק)

תחום באקרובטיקת קרקע בו האקרובטים קופצים בצורות שונות דרך חישוקים המוצבים בצורה אנכית. בדרך כלל החישוקים מוצבים זה על גבי זה לגובה ונהיים קטנים יותר ככל שרמת הקושי עולה. החישוקים מחוברים אחד לשני בצורה רופפות, לרוב על ידי מגנט, ככה שאם האקרובט נוגע בהם הם יפלו ממקומם.

הנד-טו-הנד

שם של תרגיל מתחום האקרובלאנס בו הפלאייר מבצע עמידת ידיים על הידיים של הבסיס. ניתן לבצע את התרגיל הזה בהרבה וריאציות. הנד-טו-הנד הפך להיות שם נרדף לאקרובלאנס בהרבה מדינות.

ו'

וושינגטון

טרפז וושינגטון הוא סוג של טרפז כבד במיוחד עליו עושים תרגילי איזון כגון עמידת ראש ועמידת ידיים. בשונה מטרפז רגיל, הוושינגטון מחובר בכבלי מתכת במקום בחבלים. טרפז וושינגטון חייב להיות כבד על מנת שינוע באוויר בצורה יציבה ורגועה כדי לאפשר תרגילי איזון עדינים עליו.

ז'

זירה

הקרקס הקלאסי שהיה נהוג באוהלים הכיל זירה עגולה ששימשה 'במה' ב360 מעלות. המילה "קרקס" באנגלית הגיעה מלטינית ופירושה "מעגל" או "טבעת", הכוונה לזירה העגולה שהייתה מזוהה עם מופעי הקרקס. את זירת הקרקס חקר ופיתח פיליפ אטסלי – פעלולן ברכיבה על סוסים, באנגליה בשנת 1768. פיליפ גילה שאם הוא רוכב על גבו של הסוס בדהירה במעגל הכוחות הפיזיקלים עוזרים לו לשמור על שיווי משקל. בהמשך הוא חקר את גודל הזירה האידאלי ומצא שקוטר של 13 מ' מאפשר לאומנים מרחב פעולה מספק ולקהל תצפית טובה מכל הזוויות. עד היום זהו הגודל המקובל בקרקסים הגדולים.

זריקת סכינים

דיסיפלינה בה האומן זורק סכינים אל לוח מטרה. בדרך כלל תהיה אמנית אחרת קשורה אל הלוח ("נערת מטרה"). מטרת הזורק היא 'לפספס' אותה בסנטימטרים בודדים. הסכינים צריכים לעשות סיבובים שלמים כדי להגיע עם הצד הנכון (הלהב) כלפי הלוח. כמו כן הם צריכים להיזרק במהירות מספיק גבוהה כדי שיינעצו בלוח. כל אלה מצריכים שליטה מלאה בחפץ. ישנם אומנים הזורקים באותה צורה חפצים אחרים כגון גרזנים, פגיונות ואפילו פומפות.

ח'

חבל אנכי

אלמנט אווירי, חבל המשתלשל מהתקרה עליו עושים האקרובטים תרגילים בעזרת קשירות שונות.

חבל רפוי

אלמנט מתחום האיזון על חפצים. חבל הקשור אל קונסטרוקציה בצורת A בכל אחד מצדדיו. על החבל הולכים ועושים תרגילי איזון וג'אגלינג. ההבדלים בין חבל רפוי לכבל מתוח רבים. הטריקים על שני האלמנטים והטכניקות לאיזון שונות. חבל רפוי מאפשר נדנוד מצד לצד ותרגילי איזון וג'אגלינג מורכבים יותר. לעומתו הכבל מאפשר לקפוץ ולבצע תרגילי אקרובטיקה ומחול מרהיבים.

חד אופן

כשמו כן הוא- גלגל אחד המחובר עם מסגרת מתכת למושב. הפדאלים מניעים את הגלגל באופן ישיר, ללא שרשרת (בשונה מאופניים). החד אופן התפתח להיות ספורט בפני עצמו. ברחבי העולם מתקיימים כנסים ותחרויות בסוגים השונים של צורות הרכיבה (אומנותי, אתגרי, פריסטייל, שטח…).

חיות

בקרקס הקלאסי חיות היו חלק גדול ובלתי נפרד מהמופע. סוסים, פילים, נמרים ומיני חיות אקזוטיות. חלקן היו לתצוגה בלבד (מעין 'גן חיות' נודד). המינים שהיו ברי אילוף היו חלק מהמופע עצמו. כיום שימוש בחיות בקרקס הוא אסור ברוב המדינות ע"פ חוק. הרבה מאוד מהמסורת בקרקס נולדו בגלל השימוש בחיות. למשל גודל זירת הקרקס ותלבושת המנחה.

חץ וקשת

תרגיל סיום קלאסי לנאמבר קונטורשן. החזקת הקשת ויריית החץ מתבצעת עם הרגליים, במנח של עמידת ידיים כשהרגליים מוקשתות אל מעבר לראש.

ט'

טבעות

אביזר ג'אגלינג, טבעות פלסטיק בקוטר 35-40 ס"מ. שיא העולם נקבע ב2006 ע"י אנטוני גאטו. גאטו, שנחשב לאחד הג'אגלרים הגדולים בעולם זרק 11 טבעות למשך 17 תפיסות. שיא העולם בפאסינג טבעות נקבע ב2010 כאשר זוג ג'אגלרים הצליחו להתמסר ביניהם ב-15 טבעות למשך 30 תפיסות.

טישו (או טיסו)

אלמנט אווירי, בד ארוך התלוי מהתקרה, עליו עושים האקרובטים תרגילים בעזרת קשירות שונות. בשונה מחבל, הטישו מחולק ל-2 ונקשר מהתקרה במחצית אורכו, מה שיוצר בד כפול ומאפשר מגוון שונה של תרגילים וקשירות. 

טרינקה

מיטה מיוחדת לאנטיפוד ואיקריאן המגביהה את האגן ומאפשרת ללהטט עם הרגליים בחופשיות. כמו כן המיטה מאפשרת לאומן להרגיש יותר יציב וחזק בגלל שהיא תומכת בראש והכתפיים.

טרמפולינה

מקפצה העשויה מרשת מתוחה ומחוברת בעזרת קפיצי מתכת למסגרת פלדה. המתקן כמו שאנחנו מכירים אותו כיום נוצר בשנות ה-30 בארה"ב ע"י ג'ורג ניסן, בהשראת רשת הביטחון של הטרפז המעופף. "טרמפולין" הלקוח מספרדית, היה שם המותג של החברה שלו, שייצרה אותם לשימוש מסחרי לראשונה. לפני זה היו משתמשים בשמיכות או בדים מתוחים להקפצה. יש תיעוד לשימוש כזה בקרקס משנת 1843. ההשראה לזה הגיעה כנראה משבטים אינדיאנים בצפון אמריקה שהשתמשו בעור של ניבתן מתוח כמעין משחק מקפיץ.

התחרות הראשונה של קפיצה על טרמפולינה נערכה בלונדון בשנת 1964. כיום הטרמפולינה היא ספורט אולימפי. במקצה יחידים מודדים את "זמן האוויר" שהאקרובטים עפים בו. במקצה הזוגות מודדים את הסינכרון בין שני אקרובטים המבצעים את אותה רוטינה.

טרמפ-וול

טרמפולינה המחוברת לקיר בצד אחד שלה. שילוב של קפיצה על הגב עם דחיפת הרגליים על הקיר מאפשר תרגילים הנראים כאילו הקופץ הולך על הקיר בצורה אופקית. 

טרפז (סטטי)

אלמנט אווירי, אולי הנפוץ ביותר. בר התלוי מהתקרה משני קצותיו. האומן מבצע מגוון תרגילים, פוזיציות ותליות על הבר והחבלים, כשהבר עצמו נשאר יחסית סטטי. האתגר בטרפז סטטי הוא לבצע את המעברים בין התרגילים ובכלל את כל התנועות בחינניות וכאילו ללא מאמץ.

טרפז מעופף

אלמנט אווירי המזוהה ביותר עם הקרקס. מערכת של טרפזים ופלטפורמות, ביניהם מעופפים הלוליינים תוך תרגילים אקרובטים שונים. הפלאייר (האקרובט שעף באוויר) מתנדנד על טרפז מקצה אחד של המתקן ועף באוויר לצידו השני. בצד השני על טרפז אחר מתנדנד הקאצ'ר (Catcher), אקרובט שתפקידו לתפוס את הפלאייר. מכיוון שהתנועה של שניהם מבוססת על נדנוד, תיזמון היא מילת מפתח. 

הטרפז המעופף הומצא בטולוז בשנת 1859 ע"י ג'ולס לאוטארד (על שמו נקרא בגד הגוף, שהיה התלבושת הקלאסית בנאמברים של טרפז). הוא התקין טרפז מעל בריכת שחיה והתאמן על תרגילים. עם השנים החליפה את הבריכה רשת ביטחון שמתוחה מתחת למתקן. 

טרפז מתנדנד (סווינג)

בדומה לקלאוד סווינג, טרפז מתנדנד מבוסס על נדנוד הטרפז אחורה וקדימה. משתמשים בעיקרון המומנטום וביצוע התרגילים קורה בשיא גובה הנדנוד, כשלרגע קטן האמן במשקל אפסי. טכניקה זו דורשת תזמון טוב ודיוק בתנועות. בר הטרפז המתנדנד כבד יותר מטרפז סטטי, אך קל יותר מטרפז וושינגטון. החבלים יהיו בדרך כלל קצרים יותר מטרפז סטטי, כדי ליצור פרבולה קטנה יותר והגעה לנדנוד משמעותי בקלות יחסית. לרוב החבלים גם יהיו מחוזקים בכבלי מתכת ליציבות נוספת.

י'

יריקת אש

תחום מסוכן מאוד במניפולצית אש. האמן יורק חומר בעירה על אש גלויה ויוצר ענן להבה גדול. בדרך כלל משתמשים בפאראפין, שהוא חומר בעירה בטוח באופן יחסי. אלכוהול נספג במהירות בגוף ועלול לגרום לכוויות פנימיות. דלקים מכילים חומרים שונים הרעילים לגוף ועלולים לפגוע מאוד באומן.

שיא העולם מ-2011 הוא יריקת להבה בגובה 8.05 מ'.

כ'

כבל מתוח

מה שנקרא "הליכה על חבל" הוא בעצם כבל פלדה מתוח היטב, הנמתח בין שתי פלטפורמות. הליכה על כבל יכולה להתבצע בגובה נמוך של עד 2 מטר מהרצפה או בגובה רב. האומן יכול להשתמש בעזרים כמו מניפה (פאי-פאי), מטריה או מוט כדי לעזור בשמירה על שיווי המשקל. בהליכה על כבל בגבהים נמוכים, אומנים עושים פעלולים אקרובטים, ג'אגלינג ומחול. בגבהים גבוהים מקובל להשתמש באמצעי אבטחה כמו רתמה וגם במוט שיווי משקל.

כדורים

אחד מכלי הג'אגלינג המוכרים ביותר. מכיוון שכדור הוא דבר כל כך אלמנטרי אחד התרגילים הבסיסיים כשלומדים ג'אגלינג הוא תבנית ב-3 כדורים. ניתן לעשות ג'אגלינג עם כדורים בכל מני גדלים ומשקלים לדוגמא: כדורי פיזיוטרפיה, כדורי באולינג וכדורי פינג-פונג. שיא העולם הוא 13 כדורים בו זמנית!

כובעים

כובעי ג'אגלינג מתחלקים ל-2 סוגים: כובעי מניפולציה וכובעי בומרנג. כובעי הבומרנג הם קלים מאוד, בצורת סומבררו. מותאמים במיוחד לזריקה באוויר בצורה שטוחה ובתבניות עגולות, בדומה לפריזבי ובומרנג. 
הסוג השני, כובעי המניפולציה, עשויים ממספר שכבות של לבד כדי שיהיו כבדים. המשקל מאפשר לעשות איתם תרגילי קונטקט ומניפולציה, ותבניות ג'אגלינג אנכיות.

כסאות

נאמבר קלאסי בעמידות ידיים בו האומן מבצע עמידות ידיים שונות על מגדל הולך ונבנה של כיסאות המונחים אחד על גבי השני בכיוונים שונים.

כלוב הפלדה

נאמבר מוטורי מסוכן מאוד. כלוב עגול העשוי מרשת פלדה, בדרך כלל בקוטר 5 מ'. בתוך הכלוב נוסעים לפחות 2 רוכבי אופנוע במעגלים אופקיים ואנכיים, בלי להתנגש אחד בשני. בעבר השתמשו בכלוב פתוח. מצד אחד זה יותר מסוכן כי אפשר ליפול ממנו החוצה, מצד שני בכלוב הסגור אפשר לעשות סיבוב אנכי המשאיר רושם עז יותר. בדרך כלל משתמשים באופנועי שטח שהם קטנים וקלים יחסית. 

שיא העולם הוא 12 רוכבים בו זמנית! השיא נקבע ב2015 ע"י קבוצה מבייג'ינג.

ל'

להטוטן (ג'אגלר)

אמן שמתמחה במניפולציה של חפצים בשילוב עם זריקה ותפיסה של חפצים מרובים בו זמנית.

לוליין

אמן שמתמחה בתחום אקרובטי כלשהו בקרקס.

לונצ' (רתמה)

חגורת בטיחות. משתמשים בה באימונים לתרגילים חדשים וגם בהופעות כשמבוצע תרגיל ברמת סיכון גבוהה. החגורה מאובטחת למותניים של האומן וקשורה בכבל או חבל לגלגלת בתקרה. אומן או איש מקצועי אחר, מותחים ומרפים מהחבל לפי הצורך. רתמות להופעה מאובטחת בדרך כלל על ידי כבל מתכת דק ואילו רתמה לאימונים מאובטחת על ידי שני חבלים.

לירה (חישוק)

אלמנט אווירי בצורת חישוק. לפעמים יהיה עגול לגמרי ולפעמים עגול עם בר שטוח בחלקו העליון.

ליצן כיום הוא סוג של קומיקאי המשתמש בתאטרון פיזי, בדיחות עם חפצים וסלפסטיק בשביל לספר סיפור ולהצחיק את הקהל. במובן מסוים הליצנות היא המיומנות שדורשת הכי הרבה ניסיון על הבמה כי היא בנויה על קשב אלתור וקומדיה שבאים עם הניסיון. 

ליצן שטיח

ליצן שתפקידו לבדר את הקהל בקטעי מעבר כאשר מחליפים את האלמנטים והציוד בין קטעי קרקס מדיסיפלינות שונות.

מ'

מופעים שקורים במרחב הציבורי, בין אם באופן ספונטני, כחלק מפסטיבל או אירוע חוצות. בדרך כלל יהיו מופעים אינטראקטיביים המזמינים את עוברי האורח לעצור ולצפות. במופעים כאלה נהוג לשלם לאומנים בסוף המופע בכובע. מופעי רחוב מתחלקים ל-4 סוגים עיקריים: טרסות, דמויות שטח, רמזורים ומופעי מעגל.

מנחה - מנהל הקרקס

בעבר מנהל הקרקס היה גם מנחה המופע. בראשית הקרקס המודרני הרבה מהקטעים היו מבוססים על טריקים ברכיבה על סוסים. היה צורך במנהל זירה שישלוט בסוסים בזמן שהרוכבים ביצעו פעלולים. עד היום מקובל שהמנחה בקרקס לבוש בבגדי רכיבה מסורתיים. כיום במופעי קברט המנחה מציג את הקטעים המשתתפים ואחראי על קטעי המעבר ביניהם. 

מקל פה

מקל עם נשכן המשמש מס' דיסיפלינות בקרקס. בג'אגלינג הלהטוטן מחזיק אותו בפיו ומאזן עליו חפצים, תוך כדי ליהטוט חפצים אחרים עם הידיים. בקונטורשן ודיסיפלינות אקרובטיות נוספות משמש להחזקת הגוף באוויר, בין אם בתלייה או להפך- נשיאת משקל הגוף.

נ'

נאמבר

קטע הופעתי, בדרך כלל במיומנות אחת, בן כ-5-10 דקות. 

נדנדה רוסית

מתקן הנראה כנדנדה מורמת מהרצפה ע"י מסגרת בצורת משולש. הפלטפורמה מחוברת במוטות פלדה לבר עליון שמשמש כציר סיבוב. הנדנדה יכולה להסתובב 360 מעלות סביב צירה. האקרובטים עומדים על הפלטפורמה ודוחפים אותה כך שתיווצר קשת גדולה. בשיא הגובה אחד האקרובטים קופץ ומשתמש באנרגיה הצנטרפוגלית כדי לעוף באוויר בקשת גדולה תוך כדי תרגילים אקרובטים כגון סלטות וברגים. הנחיתות מתבצעות בדרך כלל למזרן נחיתה או לוילון גדול.

ס'

סולם חופשי

אלמנט מתחום האיזון על חפצים. סולם אנכי שאינו נתמך בשום צורה, עליו עושים תרגילי אקרובטיקה וג'אגלינג. האומן חייב לשמור את הסולם בתנועה מצד לצד על מנת לשמור על שיווי משקל. 

סטאף

מקל באורכים שונים המשמש לג'אגלינג ומניפולציות שונות. ישנם מגוון סגנונות- זריקות, קונטקט וסיבוב מס' מקלות בו זמנית. ישנם תחרויות עולמיות בדומה להתעמלות אומנותית.

סטרונג-מן (איש חזק)

אומנות שהייתה מקובלת יותר בקרקסים במאה ה-19. תצוגת תכלית של כוח ושליטת גוף ע"י כיפוף מתכות, שבירת שלשלאות, הרמת משאות כבדים (כגון סוסים, פסנתרים, מכוניות…), קריעת ספרי טלפונים וחבילות קלפים… במאה ה-20 הפך להיות ספורט תחרותי פופולרי מאוד.

סיגר בוקס

אביזרי ג'אגלינג בצורת קופסאות, בדרך כלל עשויות מעץ. בעבר השתמשו בקופסאות סיגרים ריקות ומשם נשאר השם. לעומת אביזרי ג'אגלינג אחרים הנזרקים בתבניות המשכיות, את הסיגר בוקס זורקים ותופסים עם עצירות בין תרגיל לתרגיל וחזרה לנקודת המוצא. רוב הזריקות נעשות בצורה אנכית למעלה ולכן התפיסות נעשות בדרך למטה, בעזרת באונס וכיפוף של הברכיים. שיא העולם שנקבע בשנת 1994 הוא זריקה ותפיסה של 3 קופסאות תוך כדי השלמת 4 פירואטים.

סייד שואו

מופע צדדי שהיה נודד יחד עם הקרקס, הירידים והקרנבלים. המופע הצדדי הציג אנשים עם מראה חיצוני משונה, מוזר ומיוחד כחלק מהפריק שואו, קטעי פאקיר שונים, ריקוד על עמוד ועוד

סייטסוואפ

שיטה לתיאור תבניות ג'אגלינג באמצעות רצפי מספרים. השיטה מתארת את המסלול של חפצים באוויר על ידי גובה הזריקה. סייטטסוואפ היא בעצם שפה באמצעותה ניתן להסביר רצף של זריקות בצורה כתובה ומתומצתת, בדומה לתווי מוזיקה המייצגים מנגינה. אפשר ליישם את השיטה לכל מספר של חפצים וידיים. היא לא מתייחסת לצורת הזריקה (למשל מתחת לרגל או מאחורי הגב) ולא מבדילה בין חפצים שונים.

השיטה הומצאה ופותחה במקביל ובאופן עצמאי על ידי 3 קבוצות של מתמטיקאים בשנות ה-80 בארה"ב. השימוש בסייטסוואפ תרם המון לחקר תבניות חדשות בעולם הג'אגלינג.

סירוויל

חישוק מתכת בקוטר אדם. הסירוויל הוא התפתחות של הגלגל הגרמני. בתחילת שנות ה-90 דניאל סיר שהיה בוגר בי"הס לקרקס במונטריאול (ולימים מייסד "סירק אלואז") התחיל לעצב את הגלגל הקרוי על שמו- הסירוויל. הדגם הראשון היה עשוי מחתיכה אחת של פלדה מחוספסת. כיום הוא עשוי מאלומיניום כדי שיהיה קל יותר, ומצופה PVC לסיבוב חלק יותר. העבודה עם הסירוויל מתבססת על המומנטום ותנועתו הסיבובית, בדומה למטבע שמסובבים על משטח חלק. 

סלאפסטיק

ז'אנר של קומדיה פיזית שהתפתח במאה ה-16 דרך הקומדיה דל ארטה באיטליה. הסלאפסטיק קרוי על שם המכשיר בו השתמשו – שני מקלות עץ שבמכה קטנה ביניהם הפיקו רעש גדול, המדמה רעש של סטירה או נפילה. הסגנון התרחב וזכה לביטוי נרחב בסרטים האילמים בקולנוע. לדוגמה צ'ארלי צ'אפלין ובאסטר קיטון, בסצנות מרדף ותאונות מגוחכות. היום הסלאפסטיק הוא חלק בלתי נפרד מארגז הכלים של הליצן.

סלק-ליין

רצועה שטוחה העשויה בדרך כלל מפוליאסטר או פוליאתילן, מתוחה ומעוגנת משתי קצותיה. משמשת להליכה בדומה לכבל או חבל רפוי. מידת המתח של הרצועה נקבע ע"י הסגנון אותו מבצעים. החומר ממנו עשויה הרצועה מקנה לה קפיציות ויכולה לשמש כמעיין טרמפולינה צרה וארוכה.

הסלק-ליין התחיל להתפתח בשנות ה-70 בפארק יוסמיטי ע"י מטפסים, צבר תאוצה בשנות ה-80 והיום הוא ענף ספורט ופנאי פופולרי מאוד עם מגוון סגנונות כגון היי-ליין (מתיחת הליין בגובה רבה, בדרך כלל בטבע מעל מצוקים), טריק-ליין (סגנון המשלב רצועה קפיצית במיוחד המאפשרת תרגילים אקרובטיים כגון קפיצות וסלטות) ווטר-ליין (רצועה הנמתחת מעל מים).

ספאניש ווב (רשת ספרדית)

מיומנות אווירית בה אומן נקשר ברצועה לקצה הגבוה של חבל. האומן יכול להיקשר ביד, רגל צוואר ואפילו בפה. אומן אחר בבסיס החבל מתחיל לסבוב את החבל במהירות מתגברת עד מצב שבו הכוח הצנטרפוגלי שמשפיע על האומן הקשור מביא אותו למצב כמעט מאוזן לרצפה.

ע'

עמוד הודי (Mallakhamb)

המאלאקהאמב הוא עמוד בגובה 2 מ' העשוי מעץ סיסם הודי מפולש. פירוש השם הוא "עמוד היאבקות". מקורו לפני 800 שנה כסוג של אומנות לחימה. כיום העמוד ההודי הוא ספורט תחרותי בהודו וענף הספורט הרשמי של מחוזות רבים במדינה. האקרובטים מבצעים על העמוד מגוון תנוחות מעולם היוגה והחזקות מעולם ההיאבקות. בזכות הדמיון הרב לאלמנטים מעולם הקרקס, הוצג העמוד ההודי למערב בתור אומנות בידור. 

עמוד סיני

מוט אנכי המעוגן בשתי קצותיו. העמוד הסיני נע בין 3-9 מ' גובה ו-5-8 ס"מ קוטר. לרוב העמוד מצופה בגומי כדי להגביר את החיכוך ובכך לשפר את האחיזה בו. מקורו של העמוד בסין של המאה ה-12. הוא שימש לאימון לוחמים סיניים, בעיקר על כוח ידיים ופלג גוף עליון. 

עמידת ידיים

מנח אקרובטי בו הגוף הפוך ומשקל הגוף מאוזן בעזרת כפות הידיים. בקרקס ישנם קטעים שלמים המבוססים רק על עמידות ידיים במנחים שונים. בנוסף ניתן למצוא עמידות ידיים כתרגיל המשתלב בדיסציפלינות אחרות למשל: על חבל רפוי, אופניים אקרובטיות, רולה בולה, על טרפז וושינגטון וכמובן על אנשים אחרים Hand-to-hand. עמידת הידיים הגיע לקרקס מתחום האקרובטיקה וגם מהיוגה. בעבר היה נהוג לעמוד על הידיים כשהגב מוקשת והכתף "סגורה", מה שנקרא עמידת "בננה". ב-40 שנה האחרונות גברה הפופולריות של עמידת הידיים הישרה, בה הגב מתוח והכתף "פתוחה". עמידה זו מתבססת יותר על איזון עדין לעומת העמידה הסגורה שמתבססת יותר על כוח.

עמידת ראש

עמידת ראש ללא ידיים, מנח גוף שבו כל משקל הגוף נתמך ע"י הראש. בדרך כלל משתמשים בכרית מיוחדת בצורת סופגניה קטנה כדי לתת תמיכה מינימלית לראש. עמידת הראש הגיע מההתעמלות ומיוגה. בקרקס היא אמנם לא נחשבת דיסציפלינה בפני עצמה אך בהחלט משתלבת במגוון רחב של דיסציפלינות אחרות. עמידת הראש ללא ידיים משחררת את הידיים לפעולות נוספות כגון ג'אגלינג, נגינה, פתירה של קוביה הונגרית. בברייקדאנס עמידת הראש פופולרית מאוד, מעבר למנח הסטטי הם מסתובבים על הראש במהירות גבוהה, תוך שמירה על שיווי המשקל.

פ'

פאי-פאי

מניפה גדולה או מטריה המשמשת לעזר לאיזון בהליכה על כבל מתוח. למניפה יש שטח פנים גדול ולכן יכולה לדחוף הרבה אוויר. לפי חוקי ניוטון לכל כוח המופעל יש כח מנוגד המופעל, כלומר כשהמניפה דוחפת אוויר הצידה היא גם דוחפת את האומן לצד השני. מקור השם הוא ממניפה מסורתית סינית.

פאסינג

ג'אגלינג בין שני אנשים או יותר, המתמסרים ביניהם עם לפחות שלושה חפצים (הכי נפוץ זה עם 6). אפשר לעשות פאסינג גב אל גב, אחד לצד השני ואחד פונה לשני. פאסינג מצריך שליטה בסיסית טובה של כל אחד מהמשתתפים בחפץ שאותו מלהטטים. שיא העולם הוא התמסרות של 14 קלאבים למשך 16 זריקות ותפיסות בין 2 אנשים.

פאקיר

מילה ערבית שמקורה בהודו, מתארת אדם המבצע מעשים שנראים מסוכנים ומצריכים כוח סבל רב. למשל שכיבה על מיטת מסמרים, הליכה על גחלים או שברי זכוכית. הפעלולים הנראים מאגיים היו חלק ממופעים צדדיים בפסטיבלים וירידים וככה הגיעו אל עולם הקרקס.

פוגו (מקל פוגו)

מקל עם ידיות לאחיזה בידיים וברגליים המאפשר לקפוץ לאוויר בצורה אנכית בעזרת קפיץ או בוכנה בתחתית. מקל הפוגו התחיל כצעצוע לילדים עם קפיץ פשוט והתפתח לספורט אקסטרים של ממש. במקלות פוגו מקצועיים משתמשים בבוכנות משוכללות שדוחסות אוויר ושמן כדי לשגר את הקופץ לגובה של עד 3 וחצי מטרים. קטעי פוגו אקרובטים ניתן לראות במופעי רחוב בעיקר.

פוי

כלי ג'אגלינג מסורתי שמקורו בניו-זילנד. הפוי עשוי מחבל שבקצהו תלוי מעין כדור, מחזיקים את החבל ומסובבים את הכדור כדי ליצור צורות גיאומטריות. המאורים היו מכינים את הפוי מחומרים טבעיים, ומשתמשים בו באירועים וטקסים. את הכוריאוגרפיות היו מבצעות בעיקר נשים, מלוות במוזיקה, שירה ואפילו עלילה סיפורית. בימינו הפוי עשוי מבד או פלסטיק, וישנם סוגים שונים של פוי כמו פוי אש, לד פוי וקונטקט פוי.

פלאוור-סטיק

כלי ג'אגלינג עתיק שמקורו בסין. הפלאוור סטיק הוא שדרוג של דוויל סטיק- מקל מרכזי, שקצותיו כבדים יותר ממרכזו, אותו מלהטטים בעזרת שני מקלות שמחזיקים בידיים. הדוויל סטיק, כמו הדיאבולו, קיבל את שמו בימי הביניים. המניפולציה והשליטה שנדרשו כדי ללהטט בו יוחסו לכוחות מאגיים. לדוויל סטיק הוסיפו בקצותיו "פרחים" (במקור מעור, בימינו משתמשים בעיקר בגומי) כדי להאט את סיבובו ובכך נעשה פשוט יותר.

פלאייר

כינוי לאקרובט, שתפקידו 'לעוף באוויר'. בין אם באקרובטיקה זוגית, קבוצתית, על הרצפה או באלמנטים אוויריים. הפלאייר בדרך כלל קל וקטן יותר מהבסיס שמעיף אותו.

פלואו

סוג של מניפולציה עם חפצים על ידי תנועה ב"זרימה" בתנועות סיבוביות וגאומטריות ללא זריקה ותפיסה שלהם באוויר. פלואו עושים בדרך כלל עם פוי, חישוקים, סטאף, כדור מגע ומניפות. 

פלרינג

תחום נישתי של ג'אגלינג עם אביזרים שניתן למצוא בבר כמו בקבוקים, שייקרים, קוביות קרח וכו'. פלרינג משמש להכנת משקאות בצורה יותר משעשעת ומרשימה בברים ואירועים.

פנטומימה

אומנות של סיפור התרחשות עלילתית בעזרת תנועות הגוף בלבד, ללא מילים. פנטומימה היא יכולת תנועתית המשמשת בכל עולמות הבמה וגם בקרקס.

פריק שואו

הופעה או מיצג של אנשים בעלי מוזרויות אנושיות שנולדו עם מראה חריג. בדרך כלל המופע יוצג כחלק מהסייד שואו בקרקס או ביריד. בפריק שואו ניתן לראות אנשים גדולים או קטנים במיוחד, אנשים עם מחלות  נדירות ובעת המודרנית גם קעקועים או פירסינג רבים.

פרעושים (קרקס פרעושים)

תכליתם המקורית הייתה להציג את השכלול ביצירת כבלי מתכת דקים יותר ויותר, ותצוגה טכנית של אמני צורפות ושעונים. הם היו מכינים מתקנים וכלי תחבורה קטנטנים ורותמים אותם לפרעושי אדם (שהם גדולים וחזקים יותר מפרעושי כלבים). לפרעושים יש כוח מתפרץ אדיר, לצורך השוואה – פרעוש בגודל אדם היה יכול להזיז מטוס ג'מבו. 

למרות שהיו קיימים כבר לפני 400 שנה, רק בשנות ה-40 של המאה ה-19 הפכו להיות מופע בידורי, ועברו מהעולם במאה ה-20.

פרצ'

מוט ארוך המאוזן בצורה אנכית על הכתף או מצח של האומן. על העמוד מטפס פלייר המבצע תרגילי איזון, אקרובטיקה וג'אגלינג. המוט בדרך כלל עשוי מפלדה ומגיע לגובה של 8 מטרים.

צ'

צלחת סינית

כלי ג'אגלינג הנראה כמו כובע סיני. את הצלחת מסובבים במהירות גבוהה במרכזה על מקל. הכוחות ג'יירוסקופים מאפשרים לצלחת להישאר מאוזנת כמו סביבון. סיבוב צלחות נפוץ מאוד בקרקסים האסייתים שם המיומנות משולב יחד עם אקרובטיקה קונטורשן ואיזון. במערב קטעי סיבוב צלחת נפוצים בקטעים יותר קומיים. שיא העולם בסיבוב צלחות במקביל הוא 108.

ק'

קאצ'ר

כינוי של הבסיס באלמנטים אווירים בזוג. הקאצ'ר זורק ותופס את הפלאייר בדיסיפלינות כמו קריידל, טרפז מעופף ועוד.

קביים

הקביים היו נפוצים בשימוש כבר בעת העתיקה, ישנם תיעודים מיוון 500 שנה לפנה"ס. הליכה על קביים מאפשרת לעשות צעדים גדולים יותר ובכך לעבור יותר מרחק באותם כמות צעדים. באירופה היו משתמשים בקביים מעץ לרעיית צאן בשטחים גדולים. בתחילת המאה ה-20 שומשו ע"י דוורים שחילקו מכתבים מדלת לדלת. היום מעבר לתחום הבידור, משתמשים בקביים מיוחדים מאלומיניום בתחום הבנייה לשיפוץ, צביעה וקירות גבס. הקביים הגבוהים ביותר שנצעדו הם בגובה 17 מטר (5 צעדים, שיא לא רשמי מ-2008).

קוביות

קוביות עץ לעמידות ידיים הן כלי עזר ללימוד תרגילים מתקדמים באיזון על הידיים. יש תרגיל מפורסם ומסוכן שבו האומן עושה עמידת ידיים על מגדל של קוביות בגובה רב, ממוטט את המגדל במכה ונוחת שוב על הידיים.

קוויק-צ'יינג'

צורת אומנות מתחום הקסמים בה האמן מחליף תלבושות בקצב מהיר יותר מהמתקבל על הדעת מול הקהל.

קונטורשן (נערת גומי)

אקרובטים המציגים גמישות פיזית קיצונית. הרוב המוחלט העוסק המקצוע הזה הן בנות אך יש גם בנים. הגמישות מתחלקת ל-4 סוגים עיקריים: קיפול אחורה (גמישות גב), קיפול קדימה, גמישות רגליים וטוויסטינג.

קונטקט

צורה של מניפולציית חפצים תוך שמירת מגע רציף עם הגוף, ללא זריקה באוויר. קונטקט נפוץ בעיקר עם כדורים וסטאף אבל ישנם הרבה תרגילים שניתן לעשות גם עם חפצים אחרים. קונטקט הוא גם סגנון של מחול אקרובטי המשלב הרמות והעברות משקל של זוג אומנים או יותר.

קוריאן קריידל

וריאציה של הקריידל האווירי בה הקאצ'ר שתופס את הפלאייר עומד על פלטפורמה ומאובטח בחגורה במקום להיות תלוי מהברכיים.

קיינס

מוטות המשמשים לעמידות ידיים. בדרך כלל עשויים מנירוסטה. העמודים מאפשרים תרגילי עמידות ידיים מתקדמים מאוד ומקלים את רמת הקושי לעומת ביצוע התרגילים על הרצפה. 

קלאבים

אלות קרקס שמקורם בהודו. חפץ נפוץ ביותר בתחום הג'אגלינג. מורכב מידית אחיזה וגוף עגלגל. הקלאב נזרק מהידית ואמור להשלים מס' מדויק של סיבובים לפני שחוזר ונתפס שוב בידית.

קלאוד סווינג

אלמנט אווירי, חבל התלוי משני צדדיו. הקלאוד סווינג הוא האב הקדמון של הטרפז, במשך השנים הוסיפו לו בר באמצע וככה הפך להיות טרפז. כמו בטרפז מתנדנד, מתחילים מנדנוד אחורה וקדימה ואז בשיא הגובה כשהמשקל נהיה אפסי לרגע מבצעים עליו תרגילים אקרובטיים.

קסמים

קוסמות היא אומנות במה עשירה ומפותחת בפני עצמה. הרבה קטעי קוסמות משתלבים בקטעי קרקס.

קפיצה בחבל

קפיצה אומנותית בחבל משלבת תרגילי אקרובטיקה בקבוצה או יחיד, בקצב מסונכרן עם סיבוב החבל.

קריידל

וריאציה של טרפז מתנדנד בצמד. מתקן מברזל בצורה של שני שלבי סולם מאוזנים שתלוי מהתקרה. המתקן מאפשר לבסיס לנעול את הברכיים בבטחה. שני אקרובטים, בסיס ופלאייר, מתנדנדים ביחד ומבצעים פעלולים של עזיבות ותפיסות באוויר. מקור הדיסציפלינה הזאת בצפון קוריאה ולרוב משולב יחד עם קטעי טרפז מעופף.

ר'

רולה בולה

קרש המונח על גליל, עליו מבצעים תרגילי איזון שונים, משולבים בדרך כלל עם ג'אגלינג ואלמנטים אקרובטים. את הרולה בולה אפשר להניח במס' קומות ובכך להעלות את רמת הקושי. שיא הגובה בקומות של רולה בולה הוא 13 קומות! בוצע על ידי אומן הקרקס הישראלי ברנרד חזן.

רולר סקייט

קטע אקרובטי של זוג על גלגיליות (roller skate) בדרך כלל מבוצע על במה קטנה ומעגלית. הבסיס מסתובב במהירות בזמן שהוא מניף ומרים את הפלאייר.הכוח הצנטרפוגלי מאפשר לפלאייר לבצע תריגילים ותנוחות מרשימות במצב כמעט מאוזן לרצפה. הקטע מחייב תנועה מאוד מהירה במעגל ושמירה מדוייקת על שיווי משקל כדי לא ליפול.

ריסליי

ריסליי זה ג'אגלינג של חפצים או אנשים עם הרגליים והידיים במנח של שכיבה על הגב. התחום פותח על ידי ריצ'ארד ריסליי במאה ה-19 בארה"ב. המונח ריסליי לא כל כך בשימוש בישראל ויש לו כמה תתי תחומים עם שמות יותר מוכרים. ראה גם אנטיפוד, איקריאין גיימס, אקרובלאנס, אקרויוגה.

ריקוד על עמוד

סגנון של ריקוד אקרובטי על עמוד ברזל מצופה כרום. הסגנון המודרני הזה התפתח מהעמוד ההודי (Mallakhamb) והעמוד הסיני. בסוף המאה ה-19 בקרקסים של ארה"ב, רקדניות היו מופיעות בבגדים חשופים במופעי הסייד שואו של הקרקס וכן על עמודי האוהל כדי למשוך יותר קהל לראות את המופע המרכזי. כיום התחום נפוץ הרבה מעבר למופעי חשפנות. ישנם חוגים במכוני כושר של ריקוד על עמוד ואפילו תחרויות מקצועיות. הלבוש המינימלי בתחום נובע מכך שהעמוד עשוי ברזל מצופה כרום, חומר חלקלק מאוד. לכן האומן חייב את מגע העור החשוף עם העמוד כדי לא להחליק בזמן ביצוע תרגילים מורכבים.

רצועות

אלמנט אווירי בצורת רצועות התלויות מהתקרה, עליהן עושה הלוליין תרגילים אקרובטים שונים. מקור ברצועות בסין של המאה ה-16. הם השתמשו ברצועות מעור לעומת רצועות הבד או ניילון בהם משתמשים כיום. גם סגנון התנועה היה שונה- תנועות חדות ומהירות לעומת הסגנון הרוסי הרווח כיום, הכולל תנועות יותר אלגנטיות ו"בלטיות".

ש'

שוט

בעבר היה כלי עזר בלתי נפרד באילוף ושליטה בחיות בקרקס הקלאסי.כיום השוט בשימוש גם בקטעי ג'אגלינג, הצלפה מדוייקת (כמו זריקת סכינים) ואפילו נגינה! הצלפה בשוט יוצרת בום על קולי כשקצה השוט עובר את מהירות הקול. השוט הוא החפץ הראשון המיוצר בידי אדם שהצליח לשבור את מהירות הקול.

שפגט

תרגיל גמישות שבו הרגליים יוצרות זווית של 180 מעלות ביניהן. יש שני סוגי שפגט: פנים ולצד. שפגט פנים הוא בעצם פיסוק של 180 מעלות ואילו שפגט לצד הוא כשרגל אחת קדימה והשנייה אחורה. הרבה אנשים קוראים לשפגט פנים שפגט "בנים".

ת'

תותח אנושי

הומצא בשנת 1877 בלונדון והיה מבוסס על מנגנון של קפיץ. האדם הראשון שנורה ממנו הייתה "זאזל", רוזה מטילדה ריכטר, אמנית הליכה על כבל גבוה בת 14. זאזל הופיעה בתור תותח אנושי עד 1891, כאשר שברה את גבה באחת הנחיתות.

ב1920 התחילו להשתמש בתותחים המבוססים על לחץ אוויר, מה שאיפשר שיגור למרחקים הרבה יותר גדולים. הנחיתות מכוונות אל רשת ביטחון או כרית אוויר גדולה. השימוש באבק שריפה ועשן הוא לצורך ויזואלי בלבד ולא מהווה חלק אמיתי בשיגור. 

התחום המסוכן גבה את חייהם של יותר מ-30 לוליינים במהלך השנים. כיום ישנם רק כ-10 אומנים המבצעים את הפעלול, וזו הסיבה ששכרם של התותחים האנושיים הוא מבין הגבוהים ביותר בעולם הקרקס. לכל אחד מהם יש את התותח המיוחד שלו והמפרטים הטכניים שלהם נשמרים בסוד.

שיא העולם נקבע ב2011 כאשר דיוויד סמית' ג'וניור נורה למרחק של 59 מ'. הוא שוגר מתותח של 8 מ' ולפי ההערכות הגיע למהירות של 120 קמ"ש. בשיא הגובה היה 23 מ' מהקרקע. 

תלייה מהשיער

דיסיפלינה מיוחדת בתוך תחום האווירי. בדיסיפלינה הזאת בעצם אין אלמנט אווירי. האמן (בדרך כלל מבוצע ע"י נשים) קשור מהשיער ומתנדנד באוויר. מבוסס על העיקרון ששערה בודדת יכולה לשאת כ-100 גרם בלי להיקרע או להיתלש ולכן בקשירה נכונה אפשר בעזרת כל שערות הראש לשאת משקל גוף ואף הרבה יותר מכך. 

תרגול

כנראה העיקרון הכי חשוב בעולם הקרקס. תרגול הוא המפתח ללמידה של כל מיומנות, ולכן בחרנו לסיים איתו את המילון.

paper airplane divider
גלילה למעלה